Jdi na obsah Jdi na menu
 


<bgsound src="/file/3/moje_hudba.mp3" loop="infinite">

Masáž v těhotenství

 

Masáž v těhotenství
Těhotenství je krásné období v životě ženy, plné očekávání a těšení se na příchod nového človíčka. Ať už žena chodí do práce, či v době těhotenství zvolní svoje tempo a zůstane doma, mohou se v průběhu devíti měsíců objevit potíže s bolestí zad, nohou, klubů… Takové potíže jsou poměrně časté a vznikají v důsledku zvyšující se hmotnosti a změny těžiště těla i u maminek, které podobné potíže nikdy předtím neměly.

K jejich zmírnění či úplnému odstranění může pomoci masáž.

Pokud se tedy nastávající maminka rozhodne podstoupit masáž, měla by dodržet následující zásady:
• Vyhledat školeného maséra, který má s masáží těhotných zkušenosti.
• Zvolit vhodný druh masáže – pro budoucí maminky se hodí jemnější druhy masáží zvané obecně měkké techniky (sem spadá většina relaxačních druhů masáží), dále reflexní terapie chodidel, shiatsu masáže, aromaterapie, některé druhy mobilizací.
• Pravdivě popsat masérovi svůj zdravotní stav (potíže s tlakem, nevolnosti…), pokud jsou v průběhu těhotenství nějaké vážnější potíže, je potřeba se o vhodnosti masáže poradit s lékařem (týká se např. vysokého tlaku, častých bolestí v podbřišku, cukrovky…).
• V den masáže a hlavně po ní mít dostatečný přísun tekutin, po masáži si nechat čas na odpočinek.

Vyloženě nevhodné jsou v období těhotenství razantní masážní postupy a všechny detoxikační druhy masáží (lymfatické masáže, medové masáže, různé detoxikační kůry), jelikož se v těle matky může uvolnit velké množství toxických látek, které přes placentu přecházejí k miminku. Stejné je to v období kojení, kdy všechny látky, které se v těle matky uvolní, mohou přecházet mlékem k miminku, takže s těmito druhy masáží je potřeba počkat až do doby odstavení miminka.

Masáže těhotných se mohou provádět na masážním stole – maminka neleží na břiše, ale na boku a masíruje se vždy jedna půlka zad a potom druhá, další možností je provedení masáže na pohodlné židli nebo na měkkém gymnastickém míči či sedacím vaku, kdy si maminka sama najde vhodnou polohu pro masáž. Volbu polohy nechává, pokud je to možné, většina masérů na budoucí mamince, vždyť hlavně ona by se měla cítit pohodlně a příjemně.

 

Aromaterapie v těhotenství
Aromaterapie se dá využívat i v těhotenství, její užití je potřeba svěřit odborníkovi, který se orientuje v aromaterapii. Užití některých silic není v těhotenství vhodné, a proto je potřeba správně je zvolit včetně koncentrace. Ta se používá u těhotenských masáží slabší mimo jiné i proto, že budoucí maminky jsou velmi citlivé na pachy a jejich intenzitu.
Silice se v těhotenství používají několika způsoby – při inhalaci v aromalampě, do uvolňujících koupelí či ve sprchových olejích, do krémů a těhotenské kosmetiky a ve směsi s rostlinnými oleji pro účely masáže. Rostlinné oleje s příměsí silic se také používají k šetrnému ošetření těla a k natírání na bříško, hýždě a prsa k prevenci strií. Tyto oleje se velice dobře vstřebávají a podporují elasticitu a přirozenou hydrataci pokožky.

 

 

Aromamasáž je velmi jemný relaxační druh masáže, který vychází ze švédských masáží – obsahuje dlouhé tahy souvislým tlakem, zároveň se při aromamasáži mohou stimulovat akupresurní body. Účelem aromamasáže je za použití vhodných silicí nastolit rovnováhu v organismu, rozpustit blokády jak ve svalech (na fyzické úrovni), tak uvolnit překážky, které brání správnému pohybu energie v meridiánech(na úrovni drah v těle). Zároveň éterické silice pomáhají uvolnit psychiku ošetřovaného a navodit pocit pohody.. Masáž se provádí rostlinnými oleji za studena lisovanými, které neobsahují žádné konzervanty, barviva, ani jiné přídatné látky a výborně se vstřebávají. Do těchto olejů se přidávají rostlinné silice ve velmi malé koncentraci. Ty se vybírají cíleně podle potřeby ošetřované maminky.

 

A jaké těhotenské potíže se dají s pomocí aromaterapie řešit? Bolesti zad a páteře, bolesti lýtek a nohou, těhotenské nevolnosti, potíže s trávením jako pálení žáhy, nadýmání nebo zácpa, nespavost , potíže s tlakem… V neposlední řadě si maminka prostřednictvím zklidnění při masáži vytváří citovou vazbu se svým miminkem a v klidu a pohodě se na miminko naladí a připraví se na jeho příchod.

 

Při těhotenských masážích se dá masírovat buď celé tělo, nebo absolvovat masáž jen částečnou např. záda a šíje, záda šíje a nohy, záda šíje a obličej – to již záleží na přání a potřebách budoucí maminky. Také se velmi doporučuje reflexní terapie, při které se prostřednictvím reflexních plošek na noze dá podpořit látková výměna v těle matky a dají se energeticky podpořit orgány, které jsou v těhotenství velmi zatížené (játra, ledviny, žaludek a střeva, plíce, imunitní systém). I tyto masáže je potřeba svěřit odborníkovi, jelikož některým místům na chodidle se v těhotenství u těchto masáží vyhýbáme.

 

Závěrem ještě malá zmínka o užití aromaterapie při porodu. Éterické silice se dají používat i v průběhu porodu a to buď do aromalampy k provonění místnosti, kde porod probíhá, nebo se dají aplikovat v masážním oleji přímo na záda popř. bříško rodičky. Vhodným výběrem silic můžeme eliminovat strach a úzkost a uvolníme psychiku rodičky, zároveň silice mohou zmírňovat bolest, podpořit stahy hladkého svalstva a tím urychlit porod. S výběrem silic k porodu Vám pomůže zkušený aromaterapeut, dula či porodní asistentka, která se o aromaterapii zajímá.