Jdi na obsah Jdi na menu
 


<bgsound src="/file/3/moje_hudba.mp3" loop="infinite">

Recepty ke zdraví

 

Některé termíny, na které jste mohli při vaření podle receptur narazit a možná přesně nevíte, co to znamená.

 

Na následujících řádkách se vám pokusím přiblížit dochucovací prostředky, které by jste měli mít ve své kuchyni, vysvětlit jejich působení v organismu a použití při běžném vaření.

 

Gomasio – tzv. sezamská sůl

Proč používat – horké semínko na sebe naváže sůl a působí léčebně na naše vnitřní prostředí. Správné gomasio umožní tělu absorpci malého množství soli bez následného pocitu žízně. V krvi neutralizuje kyseliny, zmírňuje únavu, vyživuje a posiluje nervový systém. Podporuje trávení, vstřebávání ve střevech, zlepšuje kvalitu krve, odstraňuje celkovou únavu, pomáhá odstraňovat bolesti hlavy a zubů. Denní užívání gomasia posiluje přirozenou imunitu. Používá se zhruba 1 kávová lžička na osobu.
Příprava: 1:18, tzn. 1 díl mořské soli a 18 dílů sezamového semínka. V zimě dáváme poměr nižší, léčebně 1:12 a nižší. V létě můžeme použít koncentraci až 1:24.
Sezamová semínka propláchneme a necháme na sítu okapat. Opražíme na suché pánvi za rychlého stálého míchání tak, že jdou rozemnout mezi prsty, shrneme je stranou a rychle vsypeme na pánev sůl a prohřejeme ji, aby začala vonět. Rychle vsypeme sůl i se semínky do třecí misky (suribachi-speciální miska se šikmými rýhami) pomocí dřevěného tloučku směs spirálovitými pohyby částečně rozetřeme (80% semínek je rozetřených a 20% vcelku). Připravíme si takové množství, které za týden spotřebujeme. Uchováme v uzavřené sklenici v lednici.
Sezamová semínka lze obměňovat s makovými, lněné, slunečnicové, dýňové

 

Omáčky Tamari a „sojová

Používá se ochucování pokrmů při vaření, není třeba pak přidávat různá chemická ochucovadla typu magi, podravka apod.
Nepoužívat v žádném případě sojové omáčky vyráběné komerčně chemickým způsobem.
Omáčky tamari je jemnější a tudíž pro trávicí procesy vhodnější, než-li sójová.
Omáčka tamari – je vhodná na bezlepkovu dietu, obsahuje živé enzymy, tudíž je velmi vhodná po podporu trávení a stimuluje vylučování zažívacích šťáv. Neutralizuje extrémy kyselin a zásad, posiluje kontrakci srdečního svalu. Obě typy omáček při přípravě pokrmů provařit, není to žádné magi na dochucení.

 

Umeboshi

Můžou to být ve formě takových speciálních švestiček, ocet nebo pasta. Je to speciální „koření“, které se k nám dováží z Japonska. Výroba se provádí tradičním způsobem tak, že se nedozrálé ovoce (speciální druh meruněk- u nás se jim říká švestičky), setřese ze stromů, omyjí a na rýžových rohožích suší. Nechávají se venku ve dne i v noci. Tyto „švestky“ jsou hotové, až když jsou celé seschlé, vrásčité. Potom se naloží do sudů, prosypou se hrubou mořskou solí a zatíží.
Při nakládání se k nim přidáva speciální druh buvolí trávy, tzv, listy Shizo, z čeledi mát a vedle chuti působí jako konzervárn. Listy Shiza obsahují velké množství kyseliny linolové, která je schopná rozpouštět cholesterol. Takto naložené švestky se nechají fermentovat půl až sedm let. Čím jsou švestičky naložené déle, tím mají větší léčebné účinky. Je možné je použít při otravách ať už potravinami nebo jedy. Dále působí při průjmu, zácpě, problémy s trávením, žaludkem, při cestování jako uklidňující prostředek při nevolnosti. Jsou velkými pomocníky při únavě, anémii, povzbuzují funkci jater, urychlují peristaltiku a hlavně mají antiseptický účinek.
Tradiční čínská medicína vidí uplatnění švestiček umeboschi hlavně v jejich jang schopnosti neutralizovat nebezpečné jinové faktory v krvi, jako je cukr, alkohol, jedy apod. může napomoci vyléčit např. problémy se žízní. Obsahuje velké množství minerálních látek (jako je železo, vápník, sodík, mangan apod.) a organických kyselin. Má vynikající alkalicky efekt, který umožňuje si udržet pH asi 7,35 řadí produkty umeboschi mezi důležité ochucovadla, které bychom měli běžně při vaření určitě používat.

 

Použití mořských řas v naší kuchyni

O mořských řas asi jen víte, že obsahují jód. Ale díky velkému obsahu minerálních látek pomáhají mořské řasy vytvářet alkalickou kvalitu krve. Používáme je jako prevenci velké části všech civilizačních chorob. Jejich pravidelnou konzumací v malém množství se zlepší vysoký krevní tlak, alergie, revmatismus, nervové poruchy apod. pomáhají rozpouštět usazeniny tuku a hlenu, které se vytvořily nadměrnou konzumací masa, mléčných výrobků a cukrů.
Řasa kombu - je bohatá na kyselinu albínovou, která působí jak čistícím, tak posilujícím způsobem na střeva. Dále je tato řasa bohatá na kyselinu glutaminovou (což je původní přirozená verze tkz. zesilovače chuti, který je dnes syntetizován z melasy jako glukamát). Proužek řasy Kombu vyvařený ve vodě dává silný bujón pro základ polévek. 
Kombu mimo jiné také obsahuje dva jednoduché cukry, fucosu a manit, které jsou důležité pro diabetiky, nezvyšují hladinu cukru. Je bohatá na jód, po staletí byla v čínské medicíně používaná k ošetření štítné žlázy, je jí přikládán význam pro zvyšování dlouhověkosti, inteligence a jasného myšlení. Kombu také obsahuje určité aminokyseliny, které se ke sliznicím a lymfatického systému chovají jako jemný stimulant. Používá se vždy při vaření jakékoliv luštěniny. Je označována i jako kelp.

 

Wakame - je určená hlavně do polévek. Co se týká výživové hodnoty, je podobné jako u řasy Kombu. Wakame je bohatá na vápník, obsahuje větší množství vit. B. při vaření v polévce změkčuje vlákna jiných potravin a to hlavně zeleniny a tím zkracuje dobu vaření, neboť rozruší vlákna zeleniny.

 

Nori - moje nejoblíbnější, používám je jako koření místo magi, podravky apod. Pro své mnohostranné využití je nejpopulárnější. Nejvíce ze všech řas obsahuje kvalitní bílkoviny, dále mnoho vit. C a B a velmi mnoho vitamínu A. v tradiční čínské medicíně je velmi ceněna pro svou schopnost snižovat hladinu cholesterolu v těle tím, že působí podpůrně při odbourávání a vylučování usazenin tuků, zvláště u lidí, kteří konzumují velké množství mléka a mléčných výrobků. Pomáhá při trávení, proto se v čínské a japonské kuchyni používá kombinace smažených a fritovaných jídel s řasou Nori.

 

Dulce - je ze všech řas nejbohatší na železo, proto působí velmi posilujícím způsobem na krev. Obsahuje také velké množství vápníku, hořčíku, jódu a fosforu. Po řase Nori má nejvyšší obsah kvalitních bílkovin ze všech řas.

 

Korsická řasa – tato řasa je spíše vhodná k léčebným účelům, buď pro děti při zažívacích potížích, nebo při různých chřipkových stavech. Čaj z korsické řasy pomáhá rozpouštět hleny a tuky usazené kolem dělohy a také pomáhá odbourávat nádory a cysty na vaječnících a děloze. Čínská medicína používá tuto řasu při vypuzování červů a vajíček ze střev hlavně u dětí. Čaj z korsické řasy se vaří nejlépe ve skleněné varné konvici. Vodu přivedeme do varu, vložíme řasu a vaříme na mírném ohni asi 20 minut. Čaj pijeme pbez přestávky 7 až 10 dnů.

 

Čaje

Čaje se pijí pro jejich alkalizující efekt a velké množství obsaženého vápníku. Neobsahují kofein, proto je můžou pít i velmi malé děti a těhotné ženy.

 

Čaj Bakcha - Kukicha

Čaj běžně připravujeme ve varné konvici tak, že hrst čajových lístků nebo větviček zalijeme vroucí vodou a necháme vylouhovat.

Použité lístečky v konvici necháme. (Literatura uvádí, že čajové lístečky necháme v čajové konvici do vrstvy 2 až 3 cm, potom vyčistíme, konvici vymyjeme a pokračujeme novou várkou.) Při druhém či třetím spaření téhož je nutné čaj vždy ještě 3 až 5 minut povařit, případně přidat několik lístků čerstvých, pokud je čaj již bledý.

 

Čaj MU

Používá se na posílení slabého žaludku (při konzumaci velkého množství cukru a ovocných šťáv), dále na léčení menstruačních křečí nebo při nepravidelné menstruaci.

 

Miso pasta

Je hnědá pasta, která je v Číně známá už více jak 2 500 let. Základem miso pasty jsou sojové boby, mořská sůl, obilí a bakterie, které nastartují fermentaci. Tento proces trvá i několik let. Tak vznikne vysoce hodnotná potravina, která obsahuje velké množství enzymů, hodnotných bílkovin a prospěšných bakterií, které v jiných rostlinných potravinách nejsou. Miso pasta je osvědčenou potravinu, která podporuje látkovou výměnu, čistí pleť, protože jako jedna z mále rostlinných potravin obsahuje vitamin B12, má schopnost na sebe navazovat buněčné jedy a vylučovat je.

Je prokázané, že vlivem kyseliny ethylesterové, kterou miso obsahuje a působí preventivně proti všem typům rakoviny. Dále má schopnost ochraňovat před chladem (obsahuje velké množství glukózy, která dodává energii), dále rozpouští cholesterol a tím pomáhá při srdečních chorobách. , rovněž je prokázáno, že působí jako podpůrný prostředek při závislostech.

Protože pasta miso obsahuje prospěšné živé bakterie a enzymy, přidává se do polévek až na konec, kdy se už nevaří, ale jen 2 až 3 minuty nechá táhnout. Je možné ho přidat i do pomazánek a omáček.

Při vaření je třeba mít na zřetely i zdroj tepla, na kterém se jídlo připravuje. Pokud řešíme závažný zdravotní problém, musí být jídla vařená na plynovém sporáku, a tím získat do těla energii klidnější. Pokud budeme neustále vařit na elektrickém sporáku, nebo budeme používat mikrovlnnou troubu, může se stát, že se zdravotní problém nevyřeší. Elektrická energie je velmi chaotická, elektrický proud mění impulsy 50 až 60 krát za vteřinu a už to může způsobit biochemické změny v těle. Elektřina ovlivňuje především nervový systém organismu. Mikrovlnná trouba je dokonce naprosto nevhodná. Mikrovlny vibrují až 2,45 milionkrát za vteřinu a tím mění naprosto molekulární strukturu pokrmů, což velmi oslabuje imunitní systém člověka. Je to naprosto nepřirozená a destrukční energie. 

Nouzovým řešením může být vaření na malém propanbutanovém vařiči, dokud energie, dokud se nepřesvědčíme o výhodách a zlepšení zdravotního stavu. Jídla vařená na plynu jsou chutnější a více uspokují. Samozřejmě pro člověka nejvhodnější je vaření na kamnech, v nichž se topí dřevem či v horším případě uhlím, protože mají ze všech zdrojů tepla nejlepší kvalitu energie. Takto připravované pokrmy jsou i nejchutější.

Recepty ke zdraví

 

Kuskus s dušeným květákem a lilkem s hlávkovým salátem

Suroviny :

květák, lilek, mořské řasy Nori, cibule, pórek, červená kapie, bio slunečnicový olej, mořská sůl, petrželka, kuskus, kari, tamari (jemnější varianta sójové omáčky, která je více agresivní, proto je vhodnější tamari,
hlávkový salát, na zálivku med a citrón.

Příprava:

Nejprve si připravíme kuskus, neboť než nám změkne, tak máme připravenou zeleninu.
Kuskus dáme do kastrolku, osolíme, přidáme kari, zamícháme a zalijeme vroucí vodou tak aby voda byla ½ nad kuskusem. Přikryjeme pokličkou, necháme 10 minut, než změkne a jdeme si připravit zeleninu.

Na jedné lžíci bio oleje pánvičce necháme zesklovatět cibulku, přidáme nadrobno pokrájený květák, pórek, lilek, u kterého pouze skrojíme konce, okořeníme 1 lžičkou mořskými řasami a restujeme cca 7 minut, než je zelenina měkká na „skus“, osolíme, přidáme na nudličky pokrájenou kapii a ještě chvíli dusíme. Nakonec zakápneme tamari, podlijeme 1 dcl vody, přiklopíme pokličkou, vypneme sporák a necháme dodusit pod pokličkou.

Salát:

Hlávkový salát zbavíme zvadlých listů, opereme, necháme okapat, natrháme do misky a přidáme zálivku z půlky citrónu, ve kterém rozmícháme lžičku medu.

 

Zeleninové rizoto s rýží a mrkvový salát s jablkem

Suroviny :

mrkev, celer, hrášek, cibule, bio olej, mořská sůl, natural rýže, mořské řasy Nori na ochucení.

Na salát mrkev, jablko, citrón, med

Příprava:

Nejprve si připravíme rýži - na 1 lžíci na pánvičce orestujeme rýži, osolíme, zalijeme vodou a dusíme do měkka.

Příprava zeleniny - na trošce oleje orestujeme cibuli, přidáme nahrubo nastrouhanou mrkev, celer, ochutíme mořskými řasami, osolíme a zalijeme 1 dcl vody. Přikryjeme pokličkou, vypneme sporák na necháme dodusit.

Salát:

Na salát jemně nastrouháme mrkev a nahrubo opláchnutá jablka, promícháme a zalijeme zálivkou z 1 lžičky medu a ½ citrónu, opět promícháme a necháme uležet.
Do měkké, orestované zeleniny přidáme hrášek a měkkou rýži a promícháme.

 

Fazolový guláš s dušeným celerem a ledový salát se sezamovým semínkem a zázvorem

můj oblíbený, u nás se po něm vždycky jen zapráší, co tedy na něj budeme potřebovat

Suroviny: 

fazole, cibule, lžíci bio slunečnicového oleje, mletá paprika, mletý kmín, mořská sůl, česnek, celer,.tamari.

Příprava:

Fazole si namočíme den předem. Vodu ve které se namáčely slijeme, zalijeme vodou a vaříme do měkka, nesolíme. Na pánvičce na oleji necháme zesklovatět cibuli, přidáme na jemné kostičky nakrájený celer, ale i celerové řapíky, doba tepelné přípravy je přibližně stejná jako celerová bulva, osolíme a restujeme cca 5 až 10 minut, to záleží na množství celeru. Když je celer také sklovitý, tak přidáme na plátky nakrájený česnek a lehce orestujeme, u česneku musíme dávat pozor, aby se nám nepřipálil, byl by hořký. Zakápneme tamari, zamícháme a podlijeme ½ dcl vody. Přiklopíme a dáme pryč z ohně. 
Dováříme fazole, když jsou do poloměkka, tak přidáme mletou papriku a kmín a necháme dovařit a dosolíme. Na talíři podáváme obložené zelenými listy salátu.

Salát :

Ledový salát pokrájíme, přidáme lžíci sezamových semínek, lžičku najemno nastrouhaného zázvoru, zakápneme olivovým olejem a přidáme zálivku z ½ citrónu a lžičky medu, promícháme.

 

Bulgur s čerstvým zeleným hráškem a celerový salát s ořechy

Suroviny:

bulgur, zelený hrášek, žlutá, červená paprika, šalotka, bio slunečnicový olej, houby schitake, mořská sůl.

Na salát  bulva celeru, vlašské ořechy, citrón, med. 

Příprava:

Houbičky shitake omyjeme a necháme dvě hodiny namočit.Bulvár propláchneme a necháme okapat. Na pánvičce necháme rozpálit olej přidáme bulgur, osolíme a orestujeme, přidáme nakrájenou šalotku, houbičky shitaké a papriku. Necháme podusit do měkka a nakonec přidáme vyloupaný hrášek a jen lehce promícháme.

Salát:

Celer oloupeme a najemno nastrouháme, přidáme vlašské ořechy a zálivku z ½ citrónu a 1 lžičkou medu.

 

Celerové plátky s pohankou a zelný salát

Suroviny:

Celer, slunečnicový bio olej, mořské řasy Nori, sušená rajčata, pohanka, 1 lžíce bio slunečnicového oleje, sezamový olej, mořská sůl
Hlávkový salát, kmín, 1 lžíce olivového oleje, lžička třtinového cukru, ocet umeboshi, 

Příprava:

Pohanku propláchneme a dáme na rozpálený olej na pánvičku, orestujeme, přidáme sušená rajčata, okořeníme mořskou řasou a osolíme. Zalijeme vodou a udusíme. 
Celer oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Troubu si předehřejeme na 225´C. zapékací plech vyložíme pečícím papírem na který poskládáme plátky celeru a pokapeme sezamovým olejem a osolíme. Na plátky celeru navršíme pohanku, přiklopíme a dusíme do měkka.

Salát:

Zelí zbavíme ovadlých listů, nakrájíme najemno, posolíme, okmínujeme, přidáme olej, cukr a ocet. A zelí rukama hněteme a promačkáváme až listy nakřehnou a pustí šťávu a chutě se prolnou, nechat půl hodiny odležet.

 

Dušené kapustičky s cizrnou a salát z čínského zelí s pomerančem

Suroviny:

Růžičková kapusta, cizrna, bio slunečnicový olej, mořská sůl, tamari, čínské zelí, pomeranč, sůl, citrón, med

Příprava:

Cizrnu propláchneme a namočíme den předem. Vodu, ve které byla cizrna namočená, slijeme, zalijeme čerstvou a dáme vařit.
Troubu si předehřejeme na 220 ´C. Růžičkovu kapustu, očistíme, propláchneme, větší překrojíme napůl, osolíme, podlijeme, ochutíme tamari a dáme do pečícího pekáčku zapéci. Měkkou cizrnu osolíme a přidáme olej a promícháme. Přidáme do měkkých kapustiček a opět vše promícháme a podle potřeby ještě dosolíme.

Salát:

Čínské zelí očistíme a pokrájíme na kousky, přidáme oloupaný a nakrájený pomeranč a zalijeme zálivkou z ½ citrónu a 1 lžičky medu.

 

Zeleninová musaka s bramborem a okurkový salát

Suroviny:

Brambory, lilek, cuketa, cibule, česnek, sůl, pepř, kari, drcený kmín, bio slunečnicový olej.
Salátová okurka, třtinový cukr, ocet umeboshi

Příprava:

Troubu si předhřejeme na 230 ´C. brambory, cibuli oloupeme a u lilku a cukety seřízneme konce, opláchneme a vše nakrájíme na 0,5 cm plátky. Česnek oloupeme a také nakrájíme na plátky. Pečící pekáček vyložíme pečícím papírem, a poklademe plátky brambor, osolíme a posypeme kmínem, další vrstvy střídáme cibulí, cuketou, lilkem a každou vrstvu okořeníme kari, zázvorem a osolíme. Zastříkneme 1 lžící oleje, podlijeme ½ dcl vody, více, zelenina vodu pustí, přiklopíme a dusíme do měkka.

Salát:

Salátovou okurku omyjeme, skrojíme konce a nastrouháme na jemné plátky, osolíme, přidáme pepř, cukr, ocet, promícháme a necháme odležet. 

 

Kroupy s dušeným celerem na česneku s červenou řepou

Suroviny:

kroupy, celer, česnek, bio slunečnicový olej, mořská sůl, tamari, červená řepa

Příprava:

kroupy omyjeme, osolíme a uvaříme. Na pánvičce rozpálíme olej, na kterém orestujeme celer nakrájený na malé kostičky, osolíme a pokud není téměř měkký, pak přidáme na plátky nakrájený česnek, jen musíme dávat pozor, abychom ho nepřipálily, byl by pak hořký, přidáme omáčku tamari a podlijeme ½ dcl vody, přikryjeme pokličkou, dáme z ohně a necháme 20 minut dojít. Smícháme s uvařenými kroupami a podáváme s červenou řepou.